Прес-центр5 лютого 2019, 14:02

ОБЕРЕЖНО, КРИХКИЙ ЛІД

Зима – чудова пора року. Проте слід пам’ятати, що поряд з зимовими розвагами на нас чатує і небезпека.

 Особливо небезпечним є лід на водоймах. Найбільш ламким він може бути біля стоку води (наприклад, з ферми або промислового підприємства), поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях із вмерзлими водоростями, там, де б’ють джерела, де швидка течія або струмок впадає у річку.

Обминайте ділянки, покриті товстим шаром снігу - під снігом лід завжди тонший. Обережно спускайтеся з берега, бо крига може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини. У разі, якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини, негайно повертайтеся і не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду, не перевіряйте міцність криги ударом ноги. 

Підлідна риболовля потребує особливо суворого дотримання правил безпечної поведінки. На льоду неможна збиратись великими групами, пробивати ополонки на переправах або багато ополонок поряд, ловити рибу біля промоїн та занадто далеко від берега. Потрібно завжди мати при собі міцну мотузку довжиною 12-15 м, а  поруч з ополонкою дошку або велику гілку.

У випадку, якщо ви провалились, потрібно широко розкинути руки по краях крижаного пролому і кликати на допомогу та утримуватися від занурення з головою – повітряна подушка під одягом кілька хвилин протримає вас на поверхні. Наповзайте на лід грудьми або спиною і почергово витягуйте на поверхню ноги. Дійте рішуче, не лякайтеся і не піддавайтесь паніці.

Вибравшись із крижаного пролому, потрібно відкотитися від нього, потім поповзом рухатися в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду уже перевірена. Після виходу на берег бажано активно рухатися, щоб зігрітися, поки  не опинитеся в теплі.

         Якщо у Вас на очах провалилась людина, потрібно негайно оповістити рятувальників і всіх, хто є поруч. Про вашу допомогу повідомте самого постраждалого. Наближайтеся до постраждалого тільки поповзом, широко розкинувши при цьому руки та по можливості підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру, жердину, санки. Якщо ви не один, лягайте ланцюжком на кригу, тримаючи один одного за ноги, і таким чином рухайтеся до пролому.

         Не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід. Кидати ремені, шарфи або дошки треба за три-чотири метри від місця крижаного пролому. Дійте рішуче і швидко, бо постраждалий мерзне в крижаній воді, а мокрий отяг тягне його до низу.

Витягнувши потерпілого на лід, разом з ним відповзайте з небезпечної зони. На березі укрийте його від вітру і  доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть гарячим чаєм або кавою.

 

 

Сектор з питань цивільного захисту райдержадміністрації