21 жовтня відзначається Всесвітній день йододефіциту, його мета – розповісти населенню про потреби організму в йоді та попередити про наслідки нестачі цього мікроелемента для здоров'я
Йод є важливим компонентом гормонів щитоподібної залози тироксину (Т4) та трийодтироніну (Т3). Гормони щитоподібної залози регулюють багато важливих біохімічних реакцій в організмі, включаючи синтез білка та ферментативну активність, і є важливими детермінантами метаболічної активності. Вони також необхідні для правильного розвитку скелета та центральної нервової системи у плодів та немовлят.
Наслідки нестачі йоду в організмі:
відчуття постійної втоми, слабкість, депресія;
збільшення щитовидної залози (зоб);
затримка росту у дітей;
затримка інтелектуального розвитку у дітей;
зниження розумової активності у дорослих;
порушення обмінних процесів;
загроза переривання вагітності (навіть незначний дефіцит йоду у жінок під час вагітності спричиняє освітні та когнітивні порушення у дітей в майбутньому);
неонатальний гіпотиреоз;
рак щитовидної залози;
погіршення пам’яті, слуху;
підвищення холестерину;
сухість шкіри, втрата її еластичності;
порушення роботи кишківника;
відчуття холоду;
різке зниження чи підвищення маси тіла;
набряки;
випадіння волосся тощо. Йод потрібен людині протягом усього життя.
Йододефіцитні розлади, які можуть розпочатися ще до народження, ставлять під загрозу психічне і фізичне здоров'я дітей, а найчастіше й саме їхнє виживання. Серйозний дефіцит йоду під час вагітності може привести до мертвонародження, викиднів та вроджених аномалій, таких як кретинізм – важкої форми розумової недостатності.
Які в Україні норми споживання йоду?
Добова потреба в йоді залежить від віку. Так, для дітей і підлітків — 90-150 мкг; дорослих чоловіків та жінок — 150 мкг; жінок під час вагітності та у період лактації — 200 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама).
Особливу увагу адекватній кількості йоду в раціоні потрібно приділити вагітним, жінкам, які годують та дітям
Як боротися з йододефіцитом?
Для профілактики йододефіциту достатньо регулярно споживати продукти, збагачені йодом. На першому місці – йодована сіль, якої достатньо 5-6 грамів на добу. Але цей мікроелемент легко випаровується, тому важливо, щоб йодована сіль була запакована в непрозорий пакет або фольгу, а зберігати її треба в щільно закритій посудині. Та найголовніше - солити їжу потрібно після її приготування, тому що при високій температурі йод випаровується.
Серед продуктів харчування на йод багаті морські продукти, риба, морська капуста, овочі (картопля, редиска, часник, буряк, томати, баклажани, спаржа, зелена цибуля, щавель, шпинат); фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурма, фейхоа), яйця, молоко, яловичина, волоські горіхи.
Симптоми йододефіциту можуть бути різними. У жодному разі не приймайте самостійно йодовмісні препарати без попередньої консультації з лікарем!
Пам’ятайте, що самолікування шкідливе для вашого здоров’я!
Пам’ятайте, що самолікування шкідливе для вашого здоров’я!