Прес-центр25 cічня 2022, 14:01
Говоримо про європейську інтеграцію
Дуже часто ми зараз чуємо таке словосполучення, поняття «європейська інтеграція». На перший погляд, все зрозуміло, але конкретніше, що це?
Європейська інтеграція — це процес політичної, юридичної, економічної (а в деяких випадках — соціальної та культурної) інтеграції європейських держав, у тому числі й частково розташованих в Європі. На даний момент європейська інтеграція досягається в основному за рахунок розширення Європейського Союзу та Ради Європи. Європа – зрозуміло, а інтеграція? Зазирнемо до українського тлумачного словника іншомовних слів і побачимо, що…
«Інтеграція (лат., поповнення, відновлення): 1. Об'єднання в ціле будь-яких окремих частин. Протилежне — дезінтеграція. 2. І. економічна — узгоджений розвиток і взаємне доповнення підприємств, галузей господарства, регіонів, держав у інтересах ефективнішого використання ресурсів; зближення, об'єднання економік. 3. І. соціальна — наявність упорядкованих відносин між індивідами, групами, організаціями, державами».
Тепер торкнімося європейських цінностей.
Європейські цінності – це загальнолюдські принципи і норми життєдіяльності людини, суспільства й держави. Важливо, що в європейському житті існує повага й прагнення до повного дотримання цих цінностей. Основними нормами й принципами функціонування європейської спільноти є:
• Демократія – це такий спосіб управління державою, коли населення має можливість вільно обирати тих, хто ними управляє і піклується про добробут й гарне життя всіх громадян в однаковій мірі. Це свобода слова й вибору, але не вседозволеність. Свобода здійснюється в рамках закону, перед яким всі рівні.
• Верховенство права – вся діяльність в державі базується на законах, які всі мають виконувати. Суперечності й спори вирішуються також на основі норм і принципів, що містяться в законах, мирним шляхом.
• Рівні умови для всіх, це коли створені умови для всіх, хто бажає, незалежно від статі, віку, національності та віросповідання, вільно навчатися, працювати. Це повага до прав людини – право на життя,здоров’я, освіту, право обирати релігію й мову спілкування.
• Побудова суспільства турботи й справедливості - це суспільство, в якому всі піклуються один про одного і поважають один одного. Податки спрямовуються на виплату пенсій, заходи з охорони здоров’я, на допомогу безробітним, забезпечення недієздатних осіб (інвалідів). Цей процес називається «побудова системи соціального захисту», яка має захищати уразливих членів суспільства.
• Повага до себе й інших складається з таких цінностей як терпимість, повага та взаєморозуміння. Повага до етнічних і культурних особливостей є важливим здобутком ЄС.
• Мир. ЄС докладає зусиль для забезпечення миру й стабільності як в середині об’єднання, так і за його межами. Іноді в родині європейських народів трапляються непорозуміння, як в усіх родинах. Але лідери європейських країн вирішують їх мирним шляхом і мирно співпрацюють один з одним заради спільного розвитку. ЄС допомагає підтримувати мир і в сусідніх країнах.
Якщо ви хочете дізнатися більше про уявлення українців про європейські цінності, то вам цікаво буде переглянути звіт за результатами щорічного соціологічного дослідження «УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ТА ЄВРОПЕЙСЬКІ ЦІННОСТІ» в рамках проекту “Євробарометр”(дослідження було проведено Інститутом Горшеніна у співпраці з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі європейську інтеграцію), то перейдіть за посиланням